3176 lots found, showing page 10 of 159

Buy Click for photo 182 Sverige Facit 9c3 eller Scott 8 stpl, 12 öre blå, 1865 års tandning. LYX-stämplat KALMAR 15.4.1868. Ett par naggade tänder. (Reserve approx. € 30 / $35) used 300
Buy Click for photo 183 Sverige Facit 9c3 eller Scott 8 stpl, 12 öre blå, 1865 års tandning. Praktstämplat TORSÅKER 9.10.1871. (Reserve approx. € 30 / $35) used 300
Click for photo 184 Sverige Facit 9c3 eller Scott 8 stpl, 12 öre blå, 1865 års tandning. LYX-stämplat LULEÅ 31.12.1867. (Reserve approx. € 30 / $35) used 300 850
Buy Click for photo 185 Sverige Facit 9d1 eller Scott 8 stpl, 12 öre ljusblå. LYX-stämplat LULEÅ 1.10.1860. (Reserve approx. € 40 / $47) used 400
Buy Click for photo 186 Sverige Facit 9d1 eller Scott 8 stpl, 12 öre ljusblå. LYX-stämplat KISA 10.1.1860. Ngt oregelbunden perf. (Reserve approx. € 30 / $35) used 300
Click for photo 187 Sverige Facit 9d1 eller Scott 8 stpl, 12 öre ljusblå LYX-stämplat EKOLSUND 15.9.1860. (Reserve approx. € 30 / $35) used 300 300
188 Sverige Facit 9k eller Scott 9 stpl, 12 öre blå-ultramarin. Ovanligt vackert ex stämplat TÖREBODA 15.5.1862. Nyansintyg Erich Harbrecht. F 950 (Reserve approx. € 40 / $47) used 400 400
Buy Click for photo 189 Sverige Facit 9m eller Scott 8 stpl, 12 öre blå-grönaktigt blå. LYX-stämplat SKENINGE 30.4.1872. (Reserve approx. € 30 / $35) used 300
Click for photo 190K Sverige Facit 9m, 14Bc2 brev, 2×3+2×12 öre på skeppsbrev sänt från Stockholm till Finland. Notering "per Steamer (?) Hangö". Märkena endast bläckmakulerade. Två öre överfrankerat. (Reserve approx. € 120 / $140) on cover 1200 1200
Click for photo 191 Sverige Facit 10 eller Scott 10 stpl, 24 öre orange. Prakt-/LYX-stämplat ENGELHOLM 5.9.1871. (Reserve approx. € 30 / $35) used 300 300
Click for photo 192K Sverige Facit 10 eller Scott 10 brev, 3×24 öre på större del av brevomslag i sjätte viktklassen, vackert stämplat UDDEVALLA 28.12.1866, sänt till Jönköping. Ovanligt objekt. F 7000 (Reserve approx. € 100 / $120) on cover 1000 1000
Buy Click for photo 193K Sverige Facit 10 eller Scott 10 brev, 24 öre orange på inrikes tjänstebrev med dubbelt porto, sänt från STOCKHOLM 2.11.1871 till Borås. (Reserve approx. € 30 / $35) on cover 300
Click for photo 194 Sverige Facit 10a eller Scott 10 stpl, 24 öre mörkt orange. LYX-stämplat UDDEVALLA 1.1.1859. (Reserve approx. € 40 / $47) used 400 800
Click for photo 195 Sverige Facit 10g1 eller Scott 10a mint without gum, 24 öre gul. Vackert och fräscht ex. F 7000 (Reserve approx. € 50 / $59) mint without gum 500 550
Buy Click for photo 196 Sverige Facit 11 eller Scott 11 stpl, 30 öre brun. Praktstämplat EKSJÖ 20.8.1868. (Reserve approx. € 30 / $35) used 300
Click for photo 197 Sverige Facit 11b eller Scott 11a stpl, 30 öre rödbrun. LYX-stämplat LINKÖPING 27.1.1860. Litet hörnveck. (Reserve approx. € 30 / $35) used 300 300
Buy Click for photo 198 Sverige Facit 11b eller Scott 11a brevstycke, 30 öre rödbrun med praktstpl KALMAR (H-län) 6.9.71. (Reserve approx. € 30 / $35) on piece 300
Click for photo 199 Sverige Facit 11d2 eller Scott 11 stpl, 30 öre mörkbrun, 1865 års perforering. LYX-stämplat RONNEBY 21.3.1871. (Reserve approx. € 30 / $35) used 300 300
200 Sverige Facit 11e2 eller Scott 11 stpl, 30 öre brun, 1865 års perforering. Vackert ex stämplat NORDMALING 5.3.1871. Intyg Erich Harbrecht 3-4, 4, 3-4 (1991). (Reserve approx. € 30 / $35) used 300 300
201KV Sverige Facit 11e2, 14Be brev, 3+2x30 öre på brevframsida sänt från STOCKHOLM 21.12.1869 till Egypten, via Nordtyskland och Österrike. Stämplar FRANCO och FRANCA. Ett par ktt, märkena har varit avlyfta. Sällsynt destination, med denna kombination finns endast två brev(framsidor) kända. Intyg HOW 3 (2,3,3), 4, 3 (2000). (Reserve approx. € 1500 / $1775) on cover 15000