Quick selection – Auction for collections and accumulations 356:

6630 lots found, showing page 109 of 332

Buy Click for photo 5060K Sweden Facit Postage due L16 cover, 20 öre som lösen på inkommande underfrankerat brev sänt från KJOBENHAVN V NK 6-7FM 9.12 till STOCKHOLM 10.12.1889. Transit K. OMB.1 9.12.89. Utvikt och beskuret för montering. (Reserve approx. € 58 / $72) on cover 600
Buy Click for photo 5061K Sweden Facit Postage due L16 brevstycke, 2x20 öre på brevbaksida stämplade MALMÖ 17.7.1891. Oblat "Königliche Technische Hochschule .. Berlin". (Reserve approx. € 15 / $18) on piece 150
Buy Click for photo 5062 Sweden Facit Postage due L17 mint, 24 öre lilac, perf 13. 20 copies. F 4000 (Reserve approx. € 49 / $60) mint 500
Buy Click for photo 5063 Sweden Facit Postage due L17 mint, 24 öre lila, tandn. 13. 4-block. F 1150 (Reserve approx. € 24 / $30) mint 250
Buy Click for photo 5064 Sweden Facit Postage due L17 used, 24 öre lila, tandn 13. 30 stycken. Olika nyanser och några med läsbara stämplar. F 6.750 (Reserve approx. € 39 / $48) used 400
Buy Click for photo 5065 Sweden Facit Postage due L19 mint, 50 öre brun, tandn. 13, kartongpapper, vilket är sällsynt i ostämplat skick. (Reserve approx. € 58 / $72) mint 600
Buy Click for photo 5066 Sweden Facit Postage due L19 used, 50 öre brun, tandn. 13, kartongpapper, och del av två märkesbilder. LYX-stämplat KUNGSBACKA 19.2.1881. (Reserve approx. € 24 / $30) used 250
Buy Click for photo 5067 Sweden Facit Postage due L19 used, 50 öre brun, tandn. 13. Prakt-/LYX-stämplat STRENGNÄS 23.11.1884. (Reserve approx. € 19 / $24) used 200
Buy Click for photo 5068 Sweden Facit Postage due L19a used, 50 öre orangebrun, tandn. 13. 4-block stämplat GEFLE 25.2.1878. (Reserve approx. € 19 / $24) used 200
Buy Click for photo 5069 Sweden Facit Postage due L20 mint never hinged-mint, 1 Kr blå/brun, tandn. 13. Fyrblock med tre postfriska märken. Medelgod centrering. F 3.000 (Reserve approx. € 24 / $30) mint never hinged-mint 250
Buy Click for photo 5070 Sweden Facit 40 or Scott 40 used, 2 öre gul. Praktstämplat PKXP No 44B 16.6.1892. (Reserve approx. € 24 / $30) used 250
Buy Click for photo 5071 Sweden Facit 40 or Scott 40 used, 2 öre gul. LYX-stämplat ASKERSUND 19.12.1892. (Reserve approx. € 19 / $24) used 200
Buy Click for photo 5072K Sweden Facit 40 or Scott 40 cover, 2 öre on local printed matter card sent within STOCKHOLM 2.TUR 18.9.1892. (Reserve approx. € 29 / $36) on cover 300
Buy Click for photo 5073K Sweden Facit 40 or Scott 40 cover, 2 öre på lokal trycksak sänt inom STOCKHOLM 5.7.92. (Reserve approx. € 19 / $24) on cover 200
Buy Click for photo 5074K Sweden Facit 40 or Scott 40 cover, 2 öre på lokalt trycksakskort sänt inom STOCKHOLM 1.TUR 9.2.1892. Igensatt riss i kortet. (Reserve approx. € 15 / $18) on cover 150
Buy Click for photo 5075K Sweden Facit 40, 41, bKe7 cover, 2+3 öre som dekorativ tilläggsfrankering på brevkort 5 öre, sänt från STOCKHOLM C9 24.9.91 till Schweiz. Ovanligt tidig användning av valören 2 öre på försändelse. Transit PKXP No 2C UTR N 25.9.1891 och del av ankomststämpel CONSIGN. LETTERS 27.IX.91. Ex. Frimärkshuset 1992 och Göta 1994. (Reserve approx. € 78 / $96) on cover 800
Buy Click for photo 5076K Sweden Facit 40, 41, bKe7 cover, 2+3 öre som dekorativ tilläggsfrankering på brevkort 5 öre, sänt från UPSALA 14.8.1892 till Nederländerna. Ankomststämplat AMSTERDAM 16.AUG.92. Transitstämpel PKXP Nr 2A UTR N 15.8.1892. Ex. Göta 1977 och Anteba 1984. (Reserve approx. € 78 / $96) on cover 800
Buy Click for photo 5077 Sweden Facit 40b or Scott 40 used, 2 öre orange. LYX-stämplat LÅNGSHYTTAN 26.11.1892. Ngt kt. (Reserve approx. € 15 / $18) used 150
Buy Click for photo 5078K Sweden Facit 40c or Scott 40 cover, 2 öre rödaktigt orange på lokalt trycksakskuvert sänt inom UPSALA 2.TUR 2.10.91. Eftersänt lokalt. Ovanligt tidig användning. (Reserve approx. € 24 / $30) on cover 250
Buy Click for photo 5079K Sweden Facit 41a, 42a, bKe7 cover, 3+4 öre som mycket ovanlig tilläggsfrankering på brevkort 5 öre (veck), sänt från STOCKHOLM 17.9.92 till Tyskland. Ankomststämplat M. GLADBACH 19.9.92. (Reserve approx. € 68 / $84) on cover 700