3176 lots found, showing page 36 of 159

704A Sverige Ask med häften, block och div. specialsatser, etc. Nom ca 2850. (Reserve approx. € 90 / $110) 900 950
705A Sverige Pärm med märken och en del häften mest 1970–90-tal + samling i Leuchtturmalbum. Nom ca 2440. (Reserve approx. € 80 / $94) 800 1100
706A Sverige Samling 1960–86 i Leuchtturmalbum med fickor. Nom ca 1470. (Reserve approx. € 50 / $59) 500 804
707A Sverige Samlingar 1960–83 och 1945–82 i två Schaubekalbum. Nom ca 1600. (Reserve approx. € 50 / $59) 500 550
708BA Sverige 20 häftesårssatser 1981–90 (två av varje). Nom ca 3220. (Reserve approx. € 250 / $290) 2500 3800
709BB Sverige 41 ex 1975–94 mest två av varje + tre årsböcker. Nom ca 6740. (Reserve approx. € 220 / $260) 2200 2750
710EC Sverige 38 ex 1970–92 (flera öppnade) inkl. rabatthäfte 1990. Nom ca 3500. (Reserve approx. € 120 / $140) 1200 1500
Click for photo 711P Sverige 1989–95. Nom ca 1700. (Reserve approx. € 60 / $71) 600 760
712FD Sverige Rabatthäften. 54 ex 1979–90. (Reserve approx. € 550 / $650) 5500 7400
Click for photo 713P Sverige Rabatthäften. Lot med 40 häften 1979–88 varav 38 före 1987. Blyertsnoteringar. (Reserve approx. € 250 / $290) 2500 5500
714P Sverige Rabatthäften. Lot lösa märken motsvarande 15 häften, alla inom Norden. (Reserve approx. € 150 / $180) 1500 2260
715K Sverige Rabatthäften. 15 st varav tolv inom Norden. (Reserve approx. € 140 / $160) 1400 2080
Click for photo 716K Sverige Rabatthäften. Elva st varav nio inom Norden + ett okpl (18 märken Lindgren). (Reserve approx. € 90 / $110) 900 1650
717K Sverige Rabatthäften. Sju st, alla inom Norden. (Reserve approx. € 60 / $71) 600 1050
718 Sverige Rabatthäften parti. Två häften "inom Sverige", två "inom Norden", 48 lösa märken inom Norden, samt åtta företagspostmärken. (Reserve approx. € 50 / $59) 500 900
719K Sverige Rabatthäften. Sex st, alla inom Norden. (Reserve approx. € 50 / $59) 500 950
(9 photos)
720AV Sverige Stpl samling 1855–1967 i Facit-album. Egenmonterade fickor. Nära komplett med delvis många dubbletter/nyanser på Vapen, Liggande lejon, Ringtyp. 3 skill eftertryck mint, 4 skill×5, 8 skill gott ex attest HOW, Bra 1920-tal med flera vm t.ex. 152cxz, 162cx. Komplett Landstorm, Kongress, Förening, alla BC/CB, kpl tjänste/lösen med svår variant Tj22B högra delen av kronan saknas. Mycket högt värde. (Reserve approx. € 2200 / $2600) 22000
(8 photos)
721AV Sverige Stpl samling 1855–1949 i Verbis-album med fickor. Delvis överkomplett samling med dubbletter även av bättre märken och vackra stämplar. Bl.a. två st 3 skill – båda luckfyllare, 2×4 skill, skadad 8 skill, reparerad 6 skill, omtandad 24 skill, Kongress/Förening kpl, de flesta BC/CB, m.m. Mycket högt värde. (Reserve approx. € 1800 / $2125) 18000
(13 photos)
722A Sverige Stpl samling 1855–Ringtyp provisorier i två pärmar. Trevligt upplagd efter nyanser, plus en del varianter. Startar med 25 st skill bco, varav alla valörer representerade, dock flertalet def./rep. Vidare lokalmärken, F 14A (fht, ktt), 15c (kt, felande hörn), 37 (tfl). Även stora och små tjänste, lösen, m.m. Många med läsbara stämplar, inkl. en del praktstämplar. Ngt. blandad kval. speciellt de dyrare märkena (1000) (Reserve approx. € 1300 / $1525) 13000
(10 photos)
723A Sverige Stpl samling 1855–2013 i Leuchtturm-album med fickor. Komplett samling fram till 2010, exkl. Värnamo-märkena, i tre Leuchtturm-album + en insticksbok. 3-skilling med fin stpl GEFLE 28.1.1858 (något smutsigt märke), 6-skillingen reparerad (intyg Obermüller), 24-skillingen med rufftandning. Svart och brunt ostämplat lokalmärke, svart stpl lokalmärke (kht), nyanser och varianter på Ringtyp (även F 37), Kongressen och Jubileum 10 öre med cx-versionerna, alla BC-/CB-par, etc. I insticksboken även en del nominal. Mest god kval. (>1700) (Reserve approx. € 800 / $940) 8000 10500