3176 lots found, showing page 51 of 159

1007A Sverige Drygt 90 st topografi, gratulation, m.m. i gammalt brefkortsalbum, alla från Oscarstid. (Reserve approx. € 50 / $59) 500 900
1008A Sverige Samling äldre och modernare kort från Stockholms omgivningar (från Arholma till Årsta), 160 st olika i en plastfickspärm. (Reserve approx. € 50 / $59) 500
1009A Sverige Lot i album med fickor. Topografi, Svenska Flaggan, helg- och gratulation. Äldre till moderna. I antalet ingår även några helsaker och ett 50-tal brev, en del utländska. (c:a 200) (Reserve approx. € 50 / $59) 500 900
1010A Sverige Samling i album med fickor. TECKNAT: Jac Edgren och Jenny Nyström, samt några Mjölkcentralens reklamkort. Ingår gör också utländska (mest) Walt Disney: vykort, bokmärken och några fotografier. (107) (Reserve approx. € 50 / $59) 500 700
1011A Sverige Gammalt brefkortsalbum 85 st genuina från Oscarstid. Mest gratulation, skämtkort, m.m., även en del topografi, t.ex. Öckerö kyrka, Göteborgs elektriska spårvagn. (Reserve approx. € 50 / $59) 500 500
1012A Sverige Hälsningskort, signerade av bl.a. Hedvig Rosendahl, Ingeborg Klein, Ruth Milles, Adèle S och Hildur Söderberg och Aina Stenberg. Fin pärm i kassett med 82 kort från huvudsakligen 1900-talets början. Många trevliga motiv. (Reserve approx. € 50 / $59) 500 500
1013A Sverige KUNGSHOLMEN. 78 st kort från 1900-talets första hälft i album med bl.a. spårvagnar. (Reserve approx. € 50 / $59) 500 900
Buy 1014A Sverige Album med ca 165 ex Stockholm + omgivningar beg/obeg. varav ca 130 gamla mindre formatet. (Reserve approx. € 50 / $59) 500
1015A Sverige Album med ca 135 ex beg/obeg. D-, S- och T-län, äldre mindre formatet. Även några modernare kort. (Reserve approx. € 50 / $59) 500 500
1016A Sverige Album med ca 220 ex beg/obeg. mest Småland varav ca 185 äldre mindre formatet. Några Blekinge och Norrköping etc. ingår. (Reserve approx. € 50 / $59) 500 650
1017A Sverige Album med 147 ex Uppland nästan enbart gamla formatet. Även några övriga. (Reserve approx. € 50 / $59) 500 500
Buy 1018A Sverige Samling Berns salonger i två pärmar inkl. ett 60-tal vykort Oscar II–modernt, foldrar, tidningsurklipp, foton, några menyer/program och autografer, etc. Även en hel del övriga vykort restaurang, etc. (Reserve approx. € 50 / $59) 500
1019A Sverige Samling om 30 st olika årtalskort 1903–1914 i en liten plastfickspärm. (Reserve approx. € 50 / $59) 500 500
1020A Sverige Samling helg- och gratulationskort i det lilla och minsta formatet, alla signerade, ca 225 st olika i en plastfickspärm. (Reserve approx. € 50 / $59) 500
1021A Sverige Samling kort från oscarsperioden 1900–10, 180 st olika i två vykortsalbum. (2) (Reserve approx. € 50 / $59) 500 650
1022A Sverige Gammalt Brefkortsalbum med huvudsakligen humor och romantik från 1900-talets början. (80) (Reserve approx. € 50 / $59) 500 650
1023MF Sverige Bunt vykort Oscar II (bl.a. Hagströms- 1908 och Klockrike- järnvägsstation 1911) till huvudsakligen 1940-talet. (162) (Reserve approx. € 50 / $59) 500 1100
(11 photos)
1024A Sverige Bältespännarmaterial lot i två insticksböcker. Stämpelmärken, Postsparbanksmärken, Radiolicensmärken (varav några licenser), brevmärken, svarslösen, postgångna Portokort och Turistportokort, moderna helsaker och urklipp, "stämpelspappershuvuden" och Framaetiketter (nominal c:a 70 kr). Även något utländskt ingår. (Reserve approx. € 50 / $59) 500 700
1025MC Sverige Kilovara. 1940. Mycket ovanlig. (Reserve approx. € 300 / $350) 3000 3600
Buy Click for photo 1026 Sverige F 139. BELGIUM. Gothenburg–Antwerp route. Scarce Belgian lozenge roller postmark used on Swedish stamps, 2×3 öre Small National Coat-of-Arms in pair. This stamp was issued 10.5.1920. (Reserve approx. € 100 / $120) 1000