Färöarna (7)

×
Lot 858
Utrop 600 SEK
SEK
Lot 858
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 858 K
Utrop: 600 SEK
The Faroes. Prephilately. 1854 entire letter with contents dated "Thorshavn 31 July 1854" sent by trade manager Kauffeld.. Läs mer The Faroes. Prephilately. 1854 entire letter with contents dated "Thorshavn 31 July 1854" sent by trade manager Kauffeldt to Factor J D Nolsöe, Tveraa (South Island). Very clean and fresh. Visa mindre
Lot 859
Aktuellt bud: 700 SEK
SEK
Lot 859
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 859 A
Resultat: 700 SEK
Utrop: 700 SEK
The Faroes. Collection ★★ 1975–2009 in Leuchtturm album. Almost complete collection, including mini sheets. Also a plast.. Läs mer The Faroes. Collection ★★ 1975–2009 in Leuchtturm album. Almost complete collection, including mini sheets. Also a plastic pocket with booklets from the same period enclosed. Excellent quality. Visa mindre
Lot 860
Utrop 500 SEK
SEK
Lot 860
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 860 A
Utrop: 500 SEK
The Faroes. ★★. Collection 1975-2005 in Leuchtturm album incl. also some booklets. Only three stamps and one mini sheet is missing. F ca 9300. The Faroes. ★★. Collection 1975-2005 in Leuchtturm album incl. also some booklets. Only three stamps and one mini sheet is missing. F ca 9300. Visa mindre
Lot 5219
Utrop 400 SEK
SEK
Lot 5219
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 5219 K
Utrop: 400 SEK
The Faroes. Cover, Attractive prestamp cover addressed to "Handelsforvalter Nolsöe, Thorshavn, Faeröe". Nolsöe was Trade.. Läs mer The Faroes. Cover, Attractive prestamp cover addressed to "Handelsforvalter Nolsöe, Thorshavn, Faeröe". Nolsöe was Trade Manager in Thorshavn between 1831 and 1850. Visa mindre
Lot 5220
Utrop 400 SEK
SEK
Lot 5220
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 5220 K
Utrop: 400 SEK
The Faroes. Cover, Attractive inland prestamp cover addressed to "Factor J D Nolsöe, Tveraae". Nolsöe was manager at Tveraa between 1852 and 1860. The Faroes. Cover, Attractive inland prestamp cover addressed to "Factor J D Nolsöe, Tveraae". Nolsöe was manager at Tveraa between 1852 and 1860. Visa mindre
Lot 5221
Utrop 400 SEK
SEK
Lot 5221
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 5221 A
Utrop: 400 SEK
The Faroes. Accumulation ★★/⊙ 1975–2004 in two stockbooks Fine quality. (100's) The Faroes. Accumulation ★★/⊙ 1975–2004 in two stockbooks Fine quality. (100's) Visa mindre
Lot 5222
Aktuellt bud: 400 SEK
SEK
Lot 5222
Godkänn bud

SEK

Köparprovisionen är 25 %

Lot 5222 A
Resultat: 400 SEK
Utrop: 400 SEK
The Faroes. Collection mostly used 1851–1989 in album with stamp mounts. Denmark including newspaper stamps, Schleswig,.. Läs mer The Faroes. Collection mostly used 1851–1989 in album with stamp mounts. Denmark including newspaper stamps, Schleswig, Greenland and The Faroes. Fine quality. (800) Visa mindre

Norden omfattar samlingar av brev, frimärken mm från Norge, Danmark, Finland, Island, Grönland, Färöarna, Åland och Danska Västindien samt områden som under viss tid varit ockuperade (exvis Karelen), förutom Sverige förstås. Här bör också samlingar med koppling till olika slags internationella missioner (motsv) där militära förband från de nordiska länderna deltagit (Afghanistan, Korea, FN-missioner mm) ingå.

Samlingar och partier från de nordiska länderna förekommer alltid på Phileas auktioner.

En samling kan bestå av ostämplade (postfriska) frimärken, stämplade frimärken eller en blandning. De kan fokuseras på en viss tidsperiod, en viss utgåva med olika tryckningar och varianter (exvis Norges äldre posthornsutgåvor) ett geografiskt område (exvis Fyn i Danmark eller någon viss postväg), ett särskilt tema (exvis sport), stämplar under en viss tidsperiod, eller omfatta alla utgivna frimärken.

Häften med frimärken är ett särskilt samlingsområde. Då söker man frimärkshäften med postens olika markeringar men även varianter (fel) vid tryckning av såväl frimärken som häftesomslag. I detta samlingsområde ingår även miniark och souvenirark som blivit allt vanligare under senare år, särskilt sedan postföretagen började med självhäftande frimärken.

En brevsamling kan utformas på en mängd olika sätt. Emigrantbrev är ett samlingsområde liksom brev till och från kända personer eller brev kopplade till en viss plats (trakt) eller familj. Brev som censurerats lockar rätt många samlare. Brev med någon militär anknytning (fältpost, krigsfångepost, censurbrev, brev till och från områden där militär deltagit mm) är det många som intresserar sig för. Eftersom huvuddelen av de nordiska länderna varit krigsdrabbade under 1900-talet finns det mycket att botanisera i.

Flera av länderna har lite ”udda områden” som kan utgöra intressanta teman. Sådana kan vara Svalbard eller Danska Västindien.

Samlar man brev och försändelser finns det intressanta objekt ända tillbaka till 1500-talet, d v s långt före ”frimärkstid”.

Helsaker är ett särskilt samlingsområde. En helsak är ett kort eller ett kuvert där en tryckt värdestämpel ersätter frimärket. Det finns en mängd olika helsaker och många gånger finns det olika slags varianter som uppkommit vid tryckningen. Helsaker kan, med fördel, ingå i en posthistorisk samling. Helsaker har getts ut i alla de nordiska länderna. Här kan man särskilt nämna helsaker utgivna i Finland under tiden före 1917.

Vykort kan samlas på en mängd olika sätt. En trakt eller ort, en del av en trakt/ort, ett tema (exvis reklam på vykort, politisk propaganda på vykort, båtar på vykort, kort skapade av viss konstnär) eller kort med motiv kopplat till en viss helg är olika sätt att samla.