Norge, singlar & försändelser (3)

×
Lot 1280
Utrop 2000 SEK
SEK
Lot 1280
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision tillkommer

Lot 1280 K
Utrop: 2000 SEK
Norway. Prephilately. Early, partly prepaid letter dated "Trondhiem af 17th April 1766", sent to France. Franco notation.. Läs mer Norway. Prephilately. Early, partly prepaid letter dated "Trondhiem af 17th April 1766", sent to France. Franco notation "Amsterd:" is changed to "Hamb". Transit pmk HAMBOURG. Scarce and superb. Visa mindre
Lot 1281
Aktuellt bud: 2300 SEK
SEK
Lot 1281
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision tillkommer

Lot 1281 K
Resultat: 2300 SEK
Utrop: 1000 SEK
Norway. Facit 87 used , 1906 Surcharge on Coat-of-Arms 1 Kr / 2 skill orange. 65 used stamps, some short perfs. SEK 24375 Norway. Facit 87 used , 1906 Surcharge on Coat-of-Arms 1 Kr / 2 skill orange. 65 used stamps, some short perfs. SEK 24375 Visa mindre
Lot 1282
Aktuellt bud: 2600 SEK
SEK
Lot 1282
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision tillkommer

Lot 1282 K
Resultat: 2600 SEK
Utrop: 1000 SEK
Norway. Facit 87–89 used , 1906 Surcharge on Coat-of-Arms. Eight complete sets, some short perfs. SEK 15800 Norway. Facit 87–89 used , 1906 Surcharge on Coat-of-Arms. Eight complete sets, some short perfs. SEK 15800 Visa mindre

Norden omfattar samlingar av brev, frimärken mm från Norge, Danmark, Finland, Island, Grönland, Färöarna, Åland och Danska Västindien samt områden som under viss tid varit ockuperade (exvis Karelen), förutom Sverige förstås. Här bör också samlingar med koppling till olika slags internationella missioner (motsv) där militära förband från de nordiska länderna deltagit (Afghanistan, Korea, FN-missioner mm) ingå.

Samlingar och partier från de nordiska länderna förekommer alltid på Phileas auktioner.

En samling kan bestå av ostämplade (postfriska) frimärken, stämplade frimärken eller en blandning. De kan fokuseras på en viss tidsperiod, en viss utgåva med olika tryckningar och varianter (exvis Norges äldre posthornsutgåvor) ett geografiskt område (exvis Fyn i Danmark eller någon viss postväg), ett särskilt tema (exvis sport), stämplar under en viss tidsperiod, eller omfatta alla utgivna frimärken.

Häften med frimärken är ett särskilt samlingsområde. Då söker man frimärkshäften med postens olika markeringar men även varianter (fel) vid tryckning av såväl frimärken som häftesomslag. I detta samlingsområde ingår även miniark och souvenirark som blivit allt vanligare under senare år, särskilt sedan postföretagen började med självhäftande frimärken.

En brevsamling kan utformas på en mängd olika sätt. Emigrantbrev är ett samlingsområde liksom brev till och från kända personer eller brev kopplade till en viss plats (trakt) eller familj. Brev som censurerats lockar rätt många samlare. Brev med någon militär anknytning (fältpost, krigsfångepost, censurbrev, brev till och från områden där militär deltagit mm) är det många som intresserar sig för. Eftersom huvuddelen av de nordiska länderna varit krigsdrabbade under 1900-talet finns det mycket att botanisera i.

Flera av länderna har lite ”udda områden” som kan utgöra intressanta teman. Sådana kan vara Svalbard eller Danska Västindien.

Samlar man brev och försändelser finns det intressanta objekt ända tillbaka till 1500-talet, d v s långt före ”frimärkstid”.

Helsaker är ett särskilt samlingsområde. En helsak är ett kort eller ett kuvert där en tryckt värdestämpel ersätter frimärket. Det finns en mängd olika helsaker och många gånger finns det olika slags varianter som uppkommit vid tryckningen. Helsaker kan, med fördel, ingå i en posthistorisk samling. Helsaker har getts ut i alla de nordiska länderna. Här kan man särskilt nämna helsaker utgivna i Finland under tiden före 1917.

Vykort kan samlas på en mängd olika sätt. En trakt eller ort, en del av en trakt/ort, ett tema (exvis reklam på vykort, politisk propaganda på vykort, båtar på vykort, kort skapade av viss konstnär) eller kort med motiv kopplat till en viss helg är olika sätt att samla.