Norge, samlingar (4)

×
Lot 2293
Aktuellt bud: 7400 SEK
SEK
Lot 2293
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision tillkommer

Lot 2293 A
Resultat: 7400 SEK
Utrop: 4000 SEK
Norway. Collection ★★/★/⊙ 1855-1990 in three SAFE dual albums. Nice collection with both used and unused (most**). Many.. Läs mer Norway. Collection ★★/★/⊙ 1855-1990 in three SAFE dual albums. Nice collection with both used and unused (most**). Many good stamps and sets included, almost all posthorn, Lion Type and e.g. 1941 Legion and Oslo University. Mostly fine quality. Visa mindre
Lot 2294
Aktuellt bud: 3900 SEK
SEK
Lot 2294
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision tillkommer

Lot 2294 A
Resultat: 3900 SEK
Utrop: 3500 SEK
Norway. Collection ★★/★/⊙ 1856–1957 in Schaubek album without stamp mounts. Some better with 32 skilling values, Nordkap.. Läs mer Norway. Collection ★★/★/⊙ 1856–1957 in Schaubek album without stamp mounts. Some better with 32 skilling values, Nordkapp I ** and more. Please see a selection of scans at www.philea.se. Empty leaves up to 1982. Mostly good quality. Visa mindre
Lot 2295
Aktuellt bud: 3000 SEK
SEK
Lot 2295
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision tillkommer

Lot 2295 A
Resultat: 3000 SEK
Utrop: 3000 SEK
Norway. Collection ★★/★/⊙ 1856-1984 in album. Almost complete from 1886 but for min sheets and officials. Please see a s.. Läs mer Norway. Collection ★★/★/⊙ 1856-1984 in album. Almost complete from 1886 but for min sheets and officials. Please see a selection of scans at www.philea.se. Mostly fine quality. (>1000) Visa mindre
Lot 2296
Utrop 3000 SEK
SEK
Lot 2296
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision tillkommer

Lot 2296 K
Utrop: 3000 SEK
Norway. Covers. 40 items, much 19th century and early polar 20th century, extremely diverse and very interesting. Some f.. Läs mer Norway. Covers. 40 items, much 19th century and early polar 20th century, extremely diverse and very interesting. Some field post and marine cancels and censors. Visa mindre

Norden omfattar samlingar av brev, frimärken mm från Norge, Danmark, Finland, Island, Grönland, Färöarna, Åland och Danska Västindien samt områden som under viss tid varit ockuperade (exvis Karelen), förutom Sverige förstås. Här bör också samlingar med koppling till olika slags internationella missioner (motsv) där militära förband från de nordiska länderna deltagit (Afghanistan, Korea, FN-missioner mm) ingå.

Samlingar och partier från de nordiska länderna förekommer alltid på Phileas auktioner.

En samling kan bestå av ostämplade (postfriska) frimärken, stämplade frimärken eller en blandning. De kan fokuseras på en viss tidsperiod, en viss utgåva med olika tryckningar och varianter (exvis Norges äldre posthornsutgåvor) ett geografiskt område (exvis Fyn i Danmark eller någon viss postväg), ett särskilt tema (exvis sport), stämplar under en viss tidsperiod, eller omfatta alla utgivna frimärken.

Häften med frimärken är ett särskilt samlingsområde. Då söker man frimärkshäften med postens olika markeringar men även varianter (fel) vid tryckning av såväl frimärken som häftesomslag. I detta samlingsområde ingår även miniark och souvenirark som blivit allt vanligare under senare år, särskilt sedan postföretagen började med självhäftande frimärken.

En brevsamling kan utformas på en mängd olika sätt. Emigrantbrev är ett samlingsområde liksom brev till och från kända personer eller brev kopplade till en viss plats (trakt) eller familj. Brev som censurerats lockar rätt många samlare. Brev med någon militär anknytning (fältpost, krigsfångepost, censurbrev, brev till och från områden där militär deltagit mm) är det många som intresserar sig för. Eftersom huvuddelen av de nordiska länderna varit krigsdrabbade under 1900-talet finns det mycket att botanisera i.

Flera av länderna har lite ”udda områden” som kan utgöra intressanta teman. Sådana kan vara Svalbard eller Danska Västindien.

Samlar man brev och försändelser finns det intressanta objekt ända tillbaka till 1500-talet, d v s långt före ”frimärkstid”.

Helsaker är ett särskilt samlingsområde. En helsak är ett kort eller ett kuvert där en tryckt värdestämpel ersätter frimärket. Det finns en mängd olika helsaker och många gånger finns det olika slags varianter som uppkommit vid tryckningen. Helsaker kan, med fördel, ingå i en posthistorisk samling. Helsaker har getts ut i alla de nordiska länderna. Här kan man särskilt nämna helsaker utgivna i Finland under tiden före 1917.

Vykort kan samlas på en mängd olika sätt. En trakt eller ort, en del av en trakt/ort, ett tema (exvis reklam på vykort, politisk propaganda på vykort, båtar på vykort, kort skapade av viss konstnär) eller kort med motiv kopplat till en viss helg är olika sätt att samla.