Länder S (7)

×
Lot 1897
Aktuellt bud: 500 SEK
SEK
Lot 1897
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision tillkommer

Lot 1897 K
Resultat: 500 SEK
Utrop: 500 SEK
Switzerland. Air mail cover, Mourning letter sent from St Blaise (Switzerland) Sep 12,1931 to Batavia (Java, Indonesia),.. Läs mer Switzerland. Air mail cover, Mourning letter sent from St Blaise (Switzerland) Sep 12,1931 to Batavia (Java, Indonesia), franked with Mi 233 and 245. Arrival cds Batava Oct 12, 1931 on the back side. Visa mindre
Lot 1898
Utrop 4000 SEK
SEK
Lot 1898
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision tillkommer

Lot 1898 Dc
Utrop: 4000 SEK
Switzerland. Collection cover mostly 1880s–1940s on leaves. Nice mix of covers, cards, postal stationery and FDCs, incl... Läs mer Switzerland. Collection cover mostly 1880s–1940s on leaves. Nice mix of covers, cards, postal stationery and FDCs, incl. additional services, postage due, undeliverable mail, etc. Also a few classic ones, e.g. franked with 9 II, 13 II and 16 II, and some later. Mostly good quality. (170) Visa mindre
Lot 1899
Aktuellt bud: 1400 SEK
SEK
Lot 1899
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision tillkommer

Lot 1899 A
Resultat: 1400 SEK
Utrop: 1000 SEK
Switzerland. Cover. Lot Pro Juventute covers 1930-70´s with various frankings and cancels including some expensive FDC i.. Läs mer Switzerland. Cover. Lot Pro Juventute covers 1930-70´s with various frankings and cancels including some expensive FDC in thick binder. Also a few loose stamps. (100-120) Visa mindre
Lot 1900
Aktuellt bud: 3600 SEK
SEK
Lot 1900
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision tillkommer

Lot 1900 L
Resultat: 3600 SEK
Utrop: 1000 SEK
Switzerland. Cover. Large box with hundreds of covers from 1800th century to 1950´s. Many interesting items! Please see.. Läs mer Switzerland. Cover. Large box with hundreds of covers from 1800th century to 1950´s. Many interesting items! Please see a selection of scans at www.philea.se. Visa mindre
Lot 1901
Aktuellt bud: 700 SEK
SEK
Lot 1901
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision tillkommer

Lot 1901 P
Resultat: 700 SEK
Utrop: 500 SEK
Switzerland. Cover. Lot covers 1930-70´s with various frankings - mostly pairs from booklets - and cancels. Also a few loose stamps. (40-45) Switzerland. Cover. Lot covers 1930-70´s with various frankings - mostly pairs from booklets - and cancels. Also a few loose stamps. (40-45) Visa mindre
Lot 1902
Aktuellt bud: 1200 SEK
SEK
Lot 1902
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision tillkommer

Lot 1902 P
Resultat: 1200 SEK
Utrop: 500 SEK
Switzerland. Cover. Lot airmail covers 1930-40´s with various frankings and cancels. Also a few stamps. (45-50) Switzerland. Cover. Lot airmail covers 1930-40´s with various frankings and cancels. Also a few stamps. (45-50) Visa mindre
Lot 1903
Aktuellt bud: 850 SEK
SEK
Lot 1903
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision tillkommer

Lot 1903 A
Resultat: 850 SEK
Utrop: 500 SEK
Switzerland. Lot cover 1896-1994 in visir album. Twenty different kinds of postage due and about thirty WW2 field post,.. Läs mer Switzerland. Lot cover 1896-1994 in visir album. Twenty different kinds of postage due and about thirty WW2 field post, e.g with Soldier stamps. A selection of scans are available at www.philea.se. (100) Visa mindre

Utomnorden omfattar samlingar som täcker ett land eller ett geografiskt område. I detta kan man även inkludera eventuella tidigare kolonier eller förvaltarskapsområden. Detta gäller främst Belgien, Frankrike, Italien, Nederländerna, Portugal, Spanien, Storbritannien och USA. Här inkluderas även särskilda ockupationsutgåvor med anknytning till 1. och 2. världskriget.

Ryssland/Sovjetunionen fram till 1991 innehåller en mängd intressanta samlingsområden, främst från perioden 1917-1923 med revolution, inbördeskrig och konsolidering av Sovjetunionen. På motsvarande sätt finns det ett antal samlingsområden inom Kina från början av 1900-talet till våra dagar (många handelsstationer, kristna missionsstationer, inbördeskrig, japansk ockupation mm).

Generellt kan sägas att länder med komplex politisk historia också erbjuder stora möjligheter beträffande frimärken, brev och försändelser. Många länder har därutöver särskilda utgåvor för paketpost, telegraftjänster, myndighetsbrev, internationella organisationer som finns i landet eller har verkat i landet etc.

Phileas auktioner har alltid ett särskilt avsnitt ”Utomnorden” och ett avsnitt ”Utomeuropa”. Här finns det möjligheter att göra riktiga fynd. Phileas stora internationella kundkrets gör också att vi når fram till köpare över hela världen.

En samling kan bestå av ostämplade (postfriska) frimärken, stämplade frimärken eller en blandning. De kan fokuseras på en viss tidsperiod (exvis fram till 1920, eller mellankrigstiden), ett geografiskt område (exvis länderna på Balkan innan Jugoslavien skapades), ett särskilt tema (CEPT, internationella konferenser) eller omfatta alla utgivna frimärken.

En brevsamling kan utformas på en mängd olika sätt. Brev som har koppling till en kädn person eller familj eller kopplade till en viss plats (trakt) kan vara intressanta, liksom brev som censurerats. Brev med någon militär anknytning (fältpost, krigsfångepost, censurbrev) är det många som intresserar sig för. Brev till utrikes destinationer (särskilt från andra halvan av 1800-talet) kan vara eftersökta. Här finns det intressanta objekt ända tillbaka till 1500-talet, d v s långt före ”frimärkstid”.

Helsaker är ett särskilt samlingsområde nästan oavsett vilket land man samlar. En helsak är ett kort eller ett kuvert där en tryckt värdestämpel ersätter frimärket. Det finns en mängd olika helsaker och många gånger finns det olika slags varianter som uppkommit vid tryckningen. Helsaker kan, med fördel, också ingå i en posthistorisk samling.

Vykort kan samlas på en mängd olika sätt. En trakt eller ort, en del av en trakt/ort, ett tema (exvis reklam på vykort, politisk propaganda på vykort, båtar på vykort, kort skapade av viss konstnär) eller kort med motiv kopplat till en viss helg är olika sätt att samla.