Övriga bältespännarsamlingar; diverse (4)

×
Lot 883
Aktuellt bud: 1000 SEK
SEK
Lot 883
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision tillkommer

Lot 883 P
Resultat: 1000 SEK
Utrop: 1000 SEK
Sweden. Accumulation Cinderella 1960s–1980s. Traning material from the Swedish Postal Academy, consisting of training st.. Läs mer Sweden. Accumulation Cinderella 1960s–1980s. Traning material from the Swedish Postal Academy, consisting of training stamps, labels and some more. Denominations (fictive) up to 10 SEK. Also including three complete coils of training stamps. Please see a selection of scans at www.philea.se. Excellent quality. Visa mindre
Lot 884
Aktuellt bud: 500 SEK
SEK
Lot 884
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision tillkommer

Lot 884 P
Resultat: 500 SEK
Utrop: 500 SEK
Sweden. Accumulation Cinderella 1900s on leaves. Local mail stamps from many Swedish cities, from single stamps to sheet.. Läs mer Sweden. Accumulation Cinderella 1900s on leaves. Local mail stamps from many Swedish cities, from single stamps to sheets with more than 20 stamps (also covers with stamps) Ewers'' proofs from 1937, later proofs, revenues, reply mail covers and a lot more. Due for a closer look. Please see a selection of scans at www.philea.se. Somewhat mixed quality. (many 100) Visa mindre
Lot 885
Aktuellt bud: 800 SEK
SEK
Lot 885
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision tillkommer

Lot 885 Rc
Resultat: 800 SEK
Utrop: 500 SEK
Sweden. Accumulation Cinderella 1900s in box. Poster stamps from commercial organisations, companies, charity organisati.. Läs mer Sweden. Accumulation Cinderella 1900s in box. Poster stamps from commercial organisations, companies, charity organisations, NGOs etc on album leaves and in envelopes. Mostly Sweden but also some material from other countries. Mostly good quality. (>500) Visa mindre
Lot 5255
Aktuellt bud: 200 SEK
SEK
Lot 5255
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision tillkommer

Lot 5255 P
Resultat: 200 SEK
Utrop: 100 SEK
Sweden. Accumulation Cinderella. on four visir leaves e.g. "Utmätt gods". Sweden. Accumulation Cinderella. on four visir leaves e.g. "Utmätt gods". Visa mindre

Bältesspännarmaterial är ett mycket brett samlingsområde. Gemensamt är att föremålen oftast har någon anknytning till transport av föremål från en plats till en annan, utgör en verifikation på betalning för en utförd tjänst av något slag, eller är en intäktskälla för en viss verksamhet.

Bältesspännarmaterial erbjuds nästan alltid i någon form på Phileas auktioner. Ibland är det hela avsnitt med sådant material på en auktion.

Olika slags brevmärken har använts under lång tid för att uppmärksamma organisationers verksamhet (exvis hjärt- och lungfonden), särskilda evenemang eller aktiviteter (exvis scoutläger, mässor eller kongresser), företag och deras produkter, helger eller som propaganda (exvis svenskt försvar under 2. världskriget, propaganda inför folkomröstningar). Brevmärkena har ingen postal giltighet utan används i rent ”reklamsyfte” eller för att skapa intäkter till den organisation som ger ut märkena. Särskilda julmärken har getts ut sedan början av 1900-talet.

Fraktmärken är egentligen kvitton på en betald transporttjänst. Det kan handla om järnvägstransport av paket, busstransport av paket, transport av mjölk till mejeri mm.

Privata lokalpostfrimärken är en kategori av bältesspännarmaterial men kan också ingå i en posthistorisk samling med huvudsakligen svenskt, eller annat, material.

Avgiftsbelagda tjänster som utförts av statliga eller kommunala myndigheter dokumenterades ofta med olika slags stämpelmärken eller dokument med påsatta värdestämplar (charta sigillata). Detta går tillbaka ända till 1700-talet (?). Märket kompletterades med myndighetens stämpel för att verifiera att tjänsten betalts. Detta gäller även inbetald skatt (exvis radiolicens). Postsparbankens kvitton vid insättning är en del av denna kategori, liksom internationella svarskuponger som medgav avgiftsfri retursändning av exvis begärd svarspost.

Även dokument som beskriver en viss verksamhet, eller viss tjänst, kan utgöra bältesspännarmaterial. Kombinerat med brevmärken, avgiftsmärken, fraktmärken mm kan en sådan samling bli en fascinerande berättelse om en viss ort eller trakt.