Europasamlingar (5)

Lot 3132
Utrop 1800 SEK
Lot 3132

25 % köparprovision plus 20 SEK slagavgift tillkommer

Lot 3132 Ba
Utrop: 1800 SEK
EUROPE. Mostly ★★. Collection Baltic states 1990s–ca. 2007 in five Visir binders + Ukraine 1918–2012 in one binder incl... Läs mer EUROPE. Mostly ★★. Collection Baltic states 1990s–ca. 2007 in five Visir binders + Ukraine 1918–2012 in one binder incl. also used stamps + covers and cards. Also one binder with various Russia. Approx. 16 kg. Visa mindre
Lot 3133
Utrop 1500 SEK
Lot 3133

Lot 3133 Ef
Utrop: 1500 SEK
EUROPE. Accumulation ★★/★/⊙ most modern in removal box with twelve Visir albums. Thousands of stamps in very nice albums. Approx. 23 kg. EUROPE. Accumulation ★★/★/⊙ most modern in removal box with twelve Visir albums. Thousands of stamps in very nice albums. Approx. 23 kg. Visa mindre
Lot 3134
Utrop 1200 SEK
Lot 3134

Lot 3134 Ca
Utrop: 1200 SEK
EUROPE. Collection/accumulation mostly used 1900s in box. Includes a lot of envelopes, postcards, bags with stamps and a.. Läs mer EUROPE. Collection/accumulation mostly used 1900s in box. Includes a lot of envelopes, postcards, bags with stamps and a couple of albums. Four albums with FDCs east Germany, three stockbooks with stamps and a Leuchtturm album with a lot of 100 sheets. Please see a selection of scans at www.philea.se. Good quality. Approx. 10 kg. Visa mindre
Lot 3135
Utrop 1000 SEK
Lot 3135

Lot 3135 Ef
Utrop: 1000 SEK
EUROPE. Accumulation ★★/★/⊙ old–modern in box. Mostly Germany in nine stockbooks/albums. Good quality. Approx. 13 kg. (1000's) EUROPE. Accumulation ★★/★/⊙ old–modern in box. Mostly Germany in nine stockbooks/albums. Good quality. Approx. 13 kg. (1000's) Visa mindre
Lot 3136
Utrop 1000 SEK
Lot 3136

Lot 3136 Bb
Utrop: 1000 SEK
EUROPE. ★★/★/⊙. Accumulation old–modern in eleven album/binders. Containing much Sweden incl. better stamps and ** face.. Läs mer EUROPE. ★★/★/⊙. Accumulation old–modern in eleven album/binders. Containing much Sweden incl. better stamps and ** face value, Germany, some thematics Sport and ** Norway and Denmark, etc. Approx. 12 kg. Visa mindre

Europa, övriga världen samt motiv innebär en annan indelningsgrund för samlingar. Med ”Europa och övriga världen” avses främst samlingar som omfattar en viss världsdel och/eller en viss tidsperiod. Med ”motiv” menas samlingar som fokuserar på ett visst motiv/tema (exvis sport, Röda Korset, bilar, Slania, olympiska spel) och där man inte avgränsar till något särskilt land eller, i vissa fall, geografiskt område.

Philea erbjuder, vid varje auktion, ett antal samlingar som kan hänföras till denna kategori.

En Europasamling, Asiensamling eller Hela Världensamling innehåller, i regel, något slags tidsmässig avgränsning, exvis Hela Världen fram till 1920. Samlingsområdet blir alldeles för omfattande annars. Det här är ett populärt samlingsområde eftersom de politiska förändringarna över tid har medfört att frimärksutgivande områden tillkommit eller försvunnit, att frimärksutgivande områden har bytt från en nationstillhörighet till en annan eller frimärksutgivande områden haft en väldigt kort livslängd. Trieste, Memel-området i dagens Lettland eller Slesvig- området är exempel på sådant. Samlingen kan innehålla frimärken, brev, helsaker, stämplar mm.

En sådan här samling kan också avgränsas till exvis Franska kolonier och handelsstationer i Asien fram till 1960 eller f d Franska kolonier i Afrika. Det är det egna intresset som avgör och i de flesta fall har avgränsningarna en historisk eller politisk anknytning.

I en motivsamling söker man få ihop frimärken, brev, FDC, stämplar och vad det nu kan vara om ett visst motiv/ett visst tema. Broar, atlantångare, orkidéer, reptiler, flaggor, fotboll, VM-turneringar är bara ett par exempel på motiv/teman. Det är det egna intresset som styr. Här kan man samla både stämplade och ostämplade frimärken. Väljer man stämplade frimärken bör man se till att frimärksmotivet inte skyms av en stämpel. Det viktiga är att försöka skapa något slags struktur i det material man samlar på sig.