Litteratur (3)

×
Lot 2827
Resultat: 1 200 SEK
SEK
Lot 2827
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision tillkommer

Literature. Royal Proclamation 1686 in original: "Kongl. Maj:ts Stadga och Förordning Angående Charta Sigillata, eller Stämplat Papper". Introducing the second period of reven.. Läs mer Literature. Royal Proclamation 1686 in original: "Kongl. Maj:ts Stadga och Förordning Angående Charta Sigillata, eller Stämplat Papper". Introducing the second period of revenue stamped papers in Sweden. Very good condition. Visa mindre
Avslutad
Resultat
1 200 SEK
Utrop
1 000 SEK
Lot 2828
Resultat: 1 000 SEK
SEK
Lot 2828
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision tillkommer

Literature. Royal Proclamation 1810 in original: "Kongl. Maj:ts nådiga kungörelse, angående En förnyad Chartæ-Sigillatæ Förordning. Gifwen Örebro Slott den 27 September 1810.".. Läs mer Literature. Royal Proclamation 1810 in original: "Kongl. Maj:ts nådiga kungörelse, angående En förnyad Chartæ-Sigillatæ Förordning. Gifwen Örebro Slott den 27 September 1810." Introducing the Documentary revenue stamps in Sweden. Very good condition. Visa mindre
Avslutad
Resultat
1 000 SEK
Utrop
1 000 SEK
Lot 2829
Utrop 5 000 SEK
SEK
Lot 2829
Godkänn bud

SEK

25 % köparprovision tillkommer

Literature. Collection of 43 Royal Proclamations 1732-1835 in original about Charta Sigillata, revenue stamped papers and stamps, all in original. Very good condition. Literature. Collection of 43 Royal Proclamations 1732-1835 in original about Charta Sigillata, revenue stamped papers and stamps, all in original. Very good condition. Visa mindre
Avslutad
Utrop
5 000 SEK

Bältesspännarmaterial är ett mycket brett samlingsområde. Gemensamt är att föremålen oftast har någon anknytning till transport av föremål från en plats till en annan, utgör en verifikation på betalning för en utförd tjänst av något slag, eller är en intäktskälla för en viss verksamhet.

Bältesspännarmaterial erbjuds nästan alltid i någon form på Phileas auktioner. Ibland är det hela avsnitt med sådant material på en auktion.

Olika slags brevmärken har använts under lång tid för att uppmärksamma organisationers verksamhet (exvis hjärt- och lungfonden), särskilda evenemang eller aktiviteter (exvis scoutläger, mässor eller kongresser), företag och deras produkter, helger eller som propaganda (exvis svenskt försvar under 2. världskriget, propaganda inför folkomröstningar). Brevmärkena har ingen postal giltighet utan används i rent ”reklamsyfte” eller för att skapa intäkter till den organisation som ger ut märkena. Särskilda julmärken har getts ut sedan början av 1900-talet.

Fraktmärken är egentligen kvitton på en betald transporttjänst. Det kan handla om järnvägstransport av paket, busstransport av paket, transport av mjölk till mejeri mm.

Privata lokalpostfrimärken är en kategori av bältesspännarmaterial men kan också ingå i en posthistorisk samling med huvudsakligen svenskt, eller annat, material.

Avgiftsbelagda tjänster som utförts av statliga eller kommunala myndigheter dokumenterades ofta med olika slags stämpelmärken eller dokument med påsatta värdestämplar (charta sigillata). Detta går tillbaka ända till 1700-talet (?). Märket kompletterades med myndighetens stämpel för att verifiera att tjänsten betalts. Detta gäller även inbetald skatt (exvis radiolicens). Postsparbankens kvitton vid insättning är en del av denna kategori, liksom internationella svarskuponger som medgav avgiftsfri retursändning av exvis begärd svarspost.

Även dokument som beskriver en viss verksamhet, eller viss tjänst, kan utgöra bältesspännarmaterial. Kombinerat med brevmärken, avgiftsmärken, fraktmärken mm kan en sådan samling bli en fascinerande berättelse om en viss ort eller trakt.